
NKK Switches
Product No:
CWT12AAS1/U
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1825
3.1825
10
2.84715
28.4715
25
2.70104
67.526
50
2.5688
128.44
100
2.449575
244.9575
250
2.343688
585.922
500
2.145062
1072.531
1000
2.039128
2039.128
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Series | CWT |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 25,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | Dust Proof |
| Base Product Number | CWT12AA |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC), 4A (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.20mm x 6.80mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |