
CreeLED, Inc.
Product No:
CXA1304-0000-000C00C20E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED COB XLAMP COOL WHT SQ 5000K
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
1.1913
11.913
50
1.15748
57.874
100
1.0659
106.59
200
0.969332
193.8664
500
0.907896
453.948
1000
0.836
836
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CreeLED, Inc. |
| Type | Chip On Board (COB) |
| Color | White, Cool |
| Height | 1.70mm |
| Series | XLamp® CXA1304 |
| CCT (K) | 5000K |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Lens Type | Flat |
| Wavelength | - |
| Configuration | Square |
| Current - Max | 1A |
| Viewing Angle | 115° |
| Current - Test | 400mA |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 13.35mm L x 13.35mm W |
| Temperature - Test | 85°C |
| Base Product Number | CXA1304 |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 |
| Light Emitting Surface (LES) | 6.00mm Dia |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 127 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 9V |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 458lm (440lm ~ 475lm) |