
CreeLED, Inc.
Product No:
CXA1304-0000-000C00C40E1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED COB XLAMP COOL WHT SQ 6500K
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.216
1.216
10
1.1552
11.552
50
1.12233
56.1165
100
1.0336
103.36
200
0.939978
187.9956
500
0.880384
440.192
1000
0.8075
807.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CreeLED, Inc. |
| Type | Chip On Board (COB) |
| Color | White, Cool |
| Height | 1.70mm |
| Series | XLamp® CXA1304 |
| CCT (K) | 6500K |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Lens Type | Flat |
| Wavelength | - |
| Configuration | Square |
| Current - Max | 1A |
| Viewing Angle | 115° |
| Current - Test | 400mA |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 13.35mm L x 13.35mm W |
| Temperature - Test | 85°C |
| Base Product Number | CXA1304 |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 |
| Light Emitting Surface (LES) | 6.00mm Dia |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 137 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 9V |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 493lm (475lm ~ 510lm) |