
CreeLED, Inc.
Product No:
CXA2520-0000-000N00R250F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED COB XLAMP COOL WHT SQU 5000K
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.118
6.118
10
5.8121
58.121
50
5.64699
282.3495
100
5.2003
520.03
200
4.729242
945.8484
500
4.429451
2214.7255
1000
4.07551
4075.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CreeLED, Inc. |
| Type | Chip On Board (COB) |
| Color | White, Cool |
| Height | 1.70mm |
| Series | XLamp® CXA2520 |
| CCT (K) | 5000K 4-Step MacAdam Ellipse |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Lens Type | Flat |
| Wavelength | - |
| Configuration | Square |
| Current - Max | 1.25A |
| Viewing Angle | 115° |
| Current - Test | 550mA |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 23.85mm L x 23.85mm W |
| Temperature - Test | 85°C |
| Base Product Number | CXA2520 |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 |
| Light Emitting Surface (LES) | 19.00mm Dia |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 127 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 36V |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 2510lm (2420lm ~ 2600lm) |