
CreeLED, Inc.
Product No:
CXA2520-0000-000N0YM430H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED COB XLAMP WARM WHT SQU 3000K
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.436
8.436
10
8.0142
80.142
50
7.78639
389.3195
100
7.1706
717.06
200
6.521038
1304.2076
500
6.107702
3053.851
1000
5.735625
5735.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CreeLED, Inc. |
| Type | Chip On Board (COB) |
| Color | White, Warm |
| Height | 1.70mm |
| Series | XLamp® CXA2520 |
| CCT (K) | 3000K 2-Step MacAdam Ellipse |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Lens Type | Flat |
| Wavelength | - |
| Configuration | Square |
| Current - Max | 1.25A |
| Viewing Angle | 115° |
| Current - Test | 550mA |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 23.85mm L x 23.85mm W |
| Temperature - Test | 85°C |
| Base Product Number | CXA2520 |
| CRI (Color Rendering Index) | 93 |
| Light Emitting Surface (LES) | 19.00mm Dia |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 78 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 36V |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 1538lm (1485lm ~ 1590lm) |