
Texas Instruments
Product No:
CY74FCT2541TQCT
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.25V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.7809
7.809
25
0.74138
18.5345
100
0.609045
60.9045
250
0.569278
142.3195
500
0.503082
251.541
1000
0.397176
397.176
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74FCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74FCT2541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 8 |