
Texas Instruments
Product No:
CY74FCT540CTQCT
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF INVERT 5.25V 20SSOP/QSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
10
1.22075
12.2075
25
1.159
28.975
100
0.95209
95.209
250
0.890036
222.509
500
0.786543
393.2715
1000
0.620958
620.958
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74FCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74FCT540 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |