Home / Microcontrollers / CY8C20234-12LKXA
CY8C20234-12LKXA
Infineon Technologies
Product No:
CY8C20234-12LKXA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
16-QFN (3x3)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16QFN
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 12MHz
Series PSOC®1 CY8C20xxx
Package Tray
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor M8C
Package / Case 16-UFQFN
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C20234
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-QFN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.25V