Home / Microcontrollers / CY8C20534-12PVXIT
CY8C20534-12PVXIT
Infineon Technologies
Product No:
CY8C20534-12PVXIT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
28-SSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 12MHz
Series PSOC®1 CY8C20xxx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor M8C
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C20534
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.25V