CY8C21234-24SXI
Infineon Technologies
Product No:
CY8C21234-24SXI
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
16-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2514
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C21xxx
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor M8C
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 28x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C21234
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.25V