Home / Microcontrollers / CY8C21645-24PVXAKA
CY8C21645-24PVXAKA
Infineon Technologies
Product No:
CY8C21645-24PVXAKA
Package:
48-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48SSOP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C21xxx
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 38
Core Processor M8C
Package / Case 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Last Time Buy
Data Converters A/D 3x10b SAR
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V