Home / Microcontrollers / CY8C22345-12PVXE
CY8C22345-12PVXE
Infineon Technologies
Product No:
CY8C22345-12PVXE
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 12MHz
Series PSOC®1 CY8C22xxx
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor M8C
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Data Converters A/D 3x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C22345
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.75V ~ 5.25V