Home / Microcontrollers / CY8C22545-24AXIT
CY8C22545-24AXIT
Infineon Technologies
Product No:
CY8C22545-24AXIT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C22xxx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 38
Core Processor M8C
Package / Case 44-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 3x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C22545
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V