Home / Microcontrollers / CY8C24633-24PVXIT
CY8C24633-24PVXIT
Infineon Technologies
Product No:
CY8C24633-24PVXIT
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C24xxx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor M8C
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C24633
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V