Home / Microcontrollers / CY8C24693-24LQXI
CY8C24693-24LQXI
Infineon Technologies
Product No:
CY8C24693-24LQXI
Package:
48-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C24xxx
Package Tray
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 34
Core Processor M8C
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 1x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C24693
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 5.5V