Home / Microcontrollers / CY8C24894-24LTXI
CY8C24894-24LTXI
Infineon Technologies
Product No:
CY8C24894-24LTXI
Package:
56-QFN-EP (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56QFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4597
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C24xxx
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 50
Core Processor M8C
Package / Case 56-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 47x14b; D/A 2x9b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C24894
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 56-QFN-EP (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V