Home / Microcontrollers / CY8C24994-24BVXIT
CY8C24994-24BVXIT
Infineon Technologies
Product No:
CY8C24994-24BVXIT
Package:
100-VFBGA (6x6)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100VFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C24xxx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 56
Core Processor M8C
Package / Case 100-VFBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 48x14b; D/A 2x9b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C24994
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-VFBGA (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V