CY8C25122-24PI
Infineon Technologies
Product No:
CY8C25122-24PI
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C25xxx
Package Tube
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 6
Core Processor M8C
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C25122
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V