Home / Microcontrollers / CY8C26643-24PVIT
CY8C26643-24PVIT
Infineon Technologies
Product No:
CY8C26643-24PVIT
Package:
48-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series PSOC®1 CY8C26xxx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 44
Core Processor M8C
Package / Case 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C26643
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V