CY8C3866LTI-067
Infineon Technologies
Product No:
CY8C3866LTI-067
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
48-QFN (7x7)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 67MHz
Series PSOC® 3 CY8C38xx
Package Tray
RAM Size 8K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 2K x 8
Peripherals CapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor 8051
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 16x20b; D/A 4x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number CY8C3866
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-QFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 5.5V