D2TO020C160R0JTE3
Vishay Sfernice
Product No:
D2TO020C160R0JTE3
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package:
TO-263 (D²Pak)
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 160 OHM 5% 20W TO263
User Guide
Mfr Vishay Sfernice
Series D2TO20
Package Tube
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±5%
Resistance 160 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 20W
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Size / Dimension 0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C