D2TO020C20R00FRE3
Vishay Sfernice
Product No:
D2TO020C20R00FRE3
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package:
TO-263 (D²Pak)
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 20 OHM 1% 20W TO263
User Guide
Mfr Vishay Sfernice
Series D2TO20
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 20 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 20W
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Size / Dimension 0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C