D2TO035C18R00JTE3
Vishay Sfernice
Product No:
D2TO035C18R00JTE3
Description:
RES SMD 18 OHM 5% 35W TO263
User Guide
Mfr Vishay Sfernice
Series D2TO35
Tolerance ±5%
Resistance 18 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 35W
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Size / Dimension 0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C