DAMMC11X1SJ
ITT Cannon, LLC
Product No:
DAMMC11X1SJ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series 24308-Style, Combo D®, D*MM
Package Bulk
Features Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Coax and Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DAMM
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 11 (10 + 1 Coax)
Current Rating (Amps) 5A, 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C