Home / Circuit Breakers / DC2-A0-03-650-1F2-C
DC2-A0-03-650-1F2-C
Carling Technologies
Product No:
DC2-A0-03-650-1F2-C
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series D
Package Bulk
Breaker Type Switch Only
Illumination None
Actuator Type Rocker
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Approval Agency CSA, UL
Number of Poles 2
Voltage Rating - AC 277 V
Voltage Rating - DC 65 V
Current Rating (Amps) 50A