Home / Circuit Breakers / DC3-A0-03-650-141-C
DC3-A0-03-650-141-C
Carling Technologies
Product No:
DC3-A0-03-650-141-C
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series D
Package Bulk
Breaker Type Switch Only
Illumination None
Actuator Type Rocker
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Approval Agency CSA, UL
Number of Poles 3
Voltage Rating - AC 480 V
Voltage Rating - DC 65 V
Current Rating (Amps) 50A