DCMMD27X2SJA197
ITT Cannon, LLC
Product No:
DCMMD27X2SJA197
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series 24308-Style, Combo D®, D*MM
Package Bulk
Features Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Coax and Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DCMM
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 27 (25 + 2 Coax)
Current Rating (Amps) 5A, 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C