DCMN13H6PN
ITT Cannon, LLC
Product No:
DCMN13H6PN
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series Combo D®, D*M
Package Bulk
Features Board Lock, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DCMN
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 13 (7 + 6 Power)
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C