
WIMA
Product No:
DCP4N051507GD2KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 15UF 10% 900VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0895
6.0895
10
5.415
54.15
50
4.73803
236.9015
100
4.331905
433.1905
500
3.722765
1861.3825
1000
3.452015
3452.015
2500
3.384328
8460.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 15 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 900V |
| Height - Seated (Max) | 1.555" (39.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.8 mOhms |