
WIMA
Product No:
DCP4P045006ID2KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 5UF 10% 1.1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9235
3.9235
10
3.53115
35.3115
50
3.06033
153.0165
100
2.667885
266.7885
500
2.197122
1098.561
1000
2.040182
2040.182
2500
2.000947
5002.3675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 5 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.669" W (31.50mm x 17.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1100V (1.1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.358" (34.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 14 mOhms |