
WIMA
Product No:
DCP4P051007GD4KSC9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.662
5.662
10
5.035
50.35
50
4.40534
220.267
100
4.027715
402.7715
500
3.461287
1730.6435
1000
3.209566
3209.566
2500
3.146628
7866.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1100V (1.1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.555" (39.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7.2 mOhms |