DD15S10000
Positronic
Product No:
DD15S10000
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB HD RCPT 15POS CRIMP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 253
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Positronic
Color Blue
Series DD
Package Box
Features -
Wire Gauge 22-30 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, High Density
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number DD15S
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 15
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C