DD62S10HTX
Positronic
Product No:
DD62S10HTX
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB HD RCPT 62POS CRIMP
User Guide
Mfr Positronic
Color Blue
Series DD
Package Box
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Wire Gauge 22-30 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, High Density
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number DD62S
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 62
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C