DDMA36H4SJA197
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMA36H4SJA197
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color -
Series Combo D®, D*MA
Package Bulk
Features Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DDMA
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 36 (32 + 4 Power)
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C