DDMC43H2PJ
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMC43H2PJ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SLDR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series Combo D®, D*M
Package Bulk
Features Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DDMC
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 43 (41 + 2 Power)
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C