DDMG-24C7P-J-K87
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMG-24C7P-J-K87
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series Combo D®, D*M
Package Bulk
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Coax and Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DDMG
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 24 (17 + 7 Coax)
Current Rating (Amps) 5A, 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C