DDMG43H2PJK87
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMG43H2PJK87
Description:
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SLDR
Color Black
Series Combo D®, D*M
Package Bulk
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 3
Ingress Protection -
Base Product Number DDMG
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 43 (41 + 2 Power)
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C