DDMMC24H7PJ
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMMC24H7PJ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series 24308-Style, Combo D®, D*MM
Package Bulk
Features Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DDMM
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 24 (17 + 7 Power)
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C