DDMMC43H2PJK87
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMMC43H2PJK87
Description:
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SLDR
Package Bulk
Features Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 3
Number of Positions 43 (41 + 2 Power)
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C