DDMMD36C4SJ
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMMD36C4SJ
Description:
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Color Black
Series 24308-Style, Combo D®, D*MM
Package Bulk
Features Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Coax and Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 3
Ingress Protection -
Base Product Number DDMM
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 36 (32 + 4 Coax)
Current Rating (Amps) 5A, 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C