DDMMP24C7PJ
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMMP24C7PJ
Description:
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Color Black
Series 24308-Style, Combo D®, D*MM
Package Bulk
Features Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Coax and Signal
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 2
Ingress Protection -
Base Product Number DDMM
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 24 (17 + 7 Coax)
Current Rating (Amps) 5A, 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C