DDMMP36C4PJ
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMMP36C4PJ
Description:
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SLDR
Color Black
Series 24308-Style, Combo D®, D*MM
Package Bulk
Features Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Coax and Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 3
Ingress Protection -
Base Product Number DDMM
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 36 (32 + 4 Coax)
Current Rating (Amps) 5A, 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C