DDMP24H7PJK87
ITT Cannon, LLC
Product No:
DDMP24H7PJK87
Description:
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Color Black
Series Combo D®, D*M
Package Bulk
Features Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (4-40)
Number of Rows 2
Ingress Protection -
Base Product Number DDMP
Dielectric Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions 24 (17 + 7 Power)
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C