Home / Headers, Male Pins / DF1-11P-2.5DS(05)
DF1-11P-2.5DS(05)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1-11P-2.5DS(05)
Description:
CONN HEADER R/A 11POS 2.5MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF1
Package Bulk
Features -
Shrouding Shrouded - 1 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Brown
Insulation Height 0.236" (6.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF1-11P
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 11
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)