DF1-11S-2.5C
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1-11S-2.5C
Description:
CONN SOCKET HSG 11POS 2.50MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Brown
Pitch 0.098" (2.50mm)
Series DF1
Package Bulk
Features -
Row Spacing -
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Socket
Fastening Type -
Number of Rows 1
Product Status Last Time Buy
Base Product Number DF1-11S
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 11
Operating Temperature -30°C ~ 85°C