DF10-26S-2DSA(62)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF10-26S-2DSA(62)
Description:
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style -
Series DF10
Package Bulk
Features -
Termination Kinked Pin, Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C