Home / Headers, Male Pins / DF11-10DP-2DSA(08)
DF11-10DP-2DSA(08)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11-10DP-2DSA(08)
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Bulk
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.260" (6.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF11
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 7.55, 7.8mm, 8.9mm
Overall Contact Length 0.299" (7.60mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)