Home / Headers, Male Pins / DF11-16DP-2DSA(24)
DF11-16DP-2DSA(24)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11-16DP-2DSA(24)
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5656
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Tube
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.260" (6.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF11
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 7.55, 7.8mm, 8.9mm
Overall Contact Length 0.299" (7.60mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)