DF11-16DS-2V(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11-16DS-2V(50)
Description:
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Tube
Features Solder Retention
Termination Solder
Applications General Purpose
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.234" (5.95mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 7.55mm, 8.2mm