DF11-18DS-2C(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11-18DS-2C(20)
Description:
CONN RCPT HSG 18POS 2.00MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Features -
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle
Fastening Type -
Number of Rows 2
Product Status Last Time Buy
Base Product Number DF11
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 18
Operating Temperature -30°C ~ 85°C